بالی بهترین سواحل پنهان جهان

بالی جزیره خدایان، جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان و بزرگترین کشور مسلمان جهان یعنی کشور اندونزی است. این جزیره دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند را به هم پیوند داده است و در نتیجه این وصلت خود از آب و هوای بسیار متفاوتی برخوردارگردیده است و مثل بسیاری از جزایر دیگراندونزی ، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیائی که نام این جزیره را در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار داده است.این جزیره جمعیتی بیش از سه میلیون نفر داشته که قریب به اتفاق ساکنان آن اهل اندونزی هستند اما در سالهای اخیر بدلیل رشد فراوان صنعت توریست بسیاری ازاسترالیا و اروپا هم به این جزیره مهاجرت نموده و در بالی کار و زندگی می کنند.


پموتران

برای گذراندن روزهای بیکاری درساحل و ساعت های استنشاق هوای تازه، پموتران یک گزینه عالی است. این شهر ساحلی ساکت و آرام مرکز غواصی در ساحل شمالغرب بالی است در نتیجه بسیاری از بازدید کنندگان روزهای اقامت خود را به جای استراحت در ساحل آرام مرجانی و پوشیده از شن های سفید به اکتشاف اقیانوس می گذرانند. دریا دراینجا برای شنا کردن عالی است و شمامی توانید در ازای 3 پوند ماسک و کفش غواصی کرایه کرده و در صخره مصنوعی "بیو- راک" به گشت و گذار بپردازید. برخی از هتل ها بخش هایی از ساحل را اشغال کرده اند اما شما معمولا" می توانید در ازای مبلغی اندک یک سایبان را در زیر درختان ساحلی کرایه نمایید.

نحوه رسیدن

پموتران در ساحل شما لغرب بالی و در کنار جاده اصلی ساحلی قرار دارد. فاصله آن از فرودگاه بوسیله خودرو 5/4 ساعت است.

زمان بازدید

مرجان ها در نزدیکی ساحل رشد می کنند بنابراین هنگام مد دسترسی به آب جهت شناکردن آسانتر است.


نقطه دنج

نوسا سنینگان یک جزیره بسیار کوچک است که بین لمبونگان و نوسا پنیدا درست در نزدیکی ساحل جنوب شرقی بالی واقع گردیده است. این جزیره عمدتا" پوشیده از صخره است اما در کرانه جنوب غربی جزیره یک ساحل کوچک و زیبای پوشیده از شن سفید قرار دارد که در سمت چپ دارای یک موج شکن خوب است. اگر شما اهل موج سواری نباشید ساحل یک مکان دوست داشتنی برای خنک شدن بواسطه وجود موج های کوتاه است و در جاهایی که شن بیشتری وجود دارد هنگام عقب نشینی آب شانه هایی پوشیده از علف های دریایی و گودال هایی روی سنگ ها وجود دارد که چشمه های کوچک خوبی را برای آب تنی شکل می دهد.

نحوه رسیدن 

هنگامی که در نوسا سنینگان هستید به دنبال علائم راهنمایی بسوی کلبه های نقطه دنج باشید. برای رسیدن به ساحل لازم است در این هتل کوچک توقف نمایید.

زمان بازدید

ساحل بسیار کوچک است بنابراین بهترین زمان برای رفتن به آنجا هنگام جزر است که شن های بیشتری برای استراحت در دسترس است.


تولامبن

تصویر غواصانی که در تولامبن به درون آب فرو می روند.آب صاف و آرام اطراف شرقی ترین نقطه بالی این مکان را به ناحیه ای فوق العاده برای غواصی، شنای در آب با ماسک غواصی و غواصی آزاد تبدیل کرده است. مسیر "امد" مسیر عادی برای رفتن به شهر جهت اقامت است اما درست در شمال تولامبن یک مسیر خلوت تر وجود دارد که برای غواصی فوق العاده است. در این محل ساحل حالت صخره ای دارد بنابراین اگر به دنبال شن های نرم برای استراحت و مطالعه می گردید اینجا محل مناسبی نیست اما اگر برای یک تعطیلات پرهیجان به بالی آمده اید نقاط زیادی برای غواصی و شنای زیر آب با ماسک غواصی در اینجا وجود دارد.

نحوه رسیدن 

برای رسیدن به این محل جاده ای از کاندیداسا وجود دارد که بصورت میانبر از شمال شرقی بالی عبور کرده و مستقیما" شما را به "امد" می برد. با این حال اگر یک ساعت بیشتر وقت دارید جاده زیبای ساحلی را انتخاب کنید. مناظر آن همگی ارزش دیدن را دارد.

زمان بازدید

شفافیت آب در این محل در طول فصل خشک در بالی یعنی ماه های اردیبهشت تا شهریور به بالاترین حد خود می رسد.


تالاب آبی رنگ

درست در بالای تپه پادانگ بای (توقفگاه قایق های تندرو که بسوی جزایر جیلی می روند) یک ساحل کوچک و خلوت وجود دارد که توسط درختان نخل احاطه و بوسیله پرتگاه های صخره ای آتش فشانی از مابقی جزیره جدا می شود.شن های سفید یک محل فوق العاده را برای گذراندن چند ساعت استراحت در زیر آفتاب بوجود می آورد و حاشیه ساحل را درختان می پوشاند که مقداری سایه ایجاد می کنند. مرجان ها تقریبا" تمامی مسیر بسوی ساحل را در برگفته اند بنابراین می توانید با کرایه کردن تجهیزات غواصی از یکی از غرفه های کنار ساحل به دیدن دنیای زیر آب بروید.

نحوه رسیدن 

درطول جاده ساحلی پادانگ بای به سمت شرق بروید. با رسیدن به دو راهی به سمت چپ ادامه مسیر داده و از تپه بالا بروید یعنی جایی که مجددا" به یک دوراهی می رسید که در اینجا به سمت راست پیچیده و وارد محل توقف خودروها می شوید. در اینجا دو گذرگاه وجود دارد که هردو بطرف ساحل می رود. 

زمان بازدید

این خلیج کوچک تقریبا" همیشه آرام و ساکت است؛ زمان مطلوب برای شنا کردن هنگام مد است چرا که عدم برخورد با مرجان ها آسانتر خواهد بود.


نیانگ نیانگ

بقایای کشتی در ساحل نیانگ نیانگ در منتهی الیه جنوب بالی. شبه جزیره بوکیت در بالی مملو از سواحل زیبا وخیره کننده است و نیانگ نیانگ که درست در شرق اولواتو قرار دارد مکانی زیباست که در آنجا می توان از ازدحام جمعیت دور ماند. آنچه که گردشگران ساحل و جلب کنندگان مشتری را از این محل دور نگه می دارد احتمالا" پیاده روی نیم ساعته و بیش از 500 قدمی است که برای رسیدن به این محل باید در سراشیبی طی کنید؛ اما این زحمت ارزش بازدید از این محل را دارد: در ابتدای سرازیری شن های سفید ساحل آرام، گیاهان کنار صخره ها، چشمه های شگف انگیز داخل سنگ هاو در نهایت احساس دنج بودن جزیره شما را احاطه می کند. غذا برای خوردن و آب زیاد برای نوشیدن به همراه داشته باشید چرا که در این ساحل چیزی برای فروش وجود ندارد..

نحوه رسیدن 

ازجاده اصلی بطرف اولواتو می روید و بسوی جالان باتو نانگالان پیچیده و به طرف چپ حرکت می کنید یعنی جاییکه که جاده دو قسمت می شود. از انتهای همین جاده مسیر را بطرف بالای صخره ها ادامه داده و از سرازیری پایین می روید.

زمان بازدید

اگر قصد شنا کردن دارید بهترین زمان هنگام مد است چرا که هنگام جزر امکان برخورد با صخره ها وجود دارد.


لووینا

لووینا بواسطه تورهای دولفین خود شهرت دارد: نیم ساعت قبل از طلوع خورشید بیش از یکصد قایق گردشگران را بسوی دریا می برند؛ با بالا آمدن خورشید دسته های دلفین ها در موج های منحنی شکل به جست و خیز می پردازند. بسیاری از گردشگران به خاطر دیدن دلفین ها یک شب را در این محل می مانند و سپس آنجا را ترک کردهو فرصت استفاده از فضای خنک ساحلی لووینا را از دست می دهند. ساحل لووینا را شن های سیاهآتش فشانی پوشانده و دریا در آنجا بسیار آرام و برای غلطت زدن در آب فوق العاده است. دوربین خود را بردارید و بطرف شرق ساحل اصلی حرکت کنید تا به جایی برسید که قایق های ماهیگیری رنگارنگدر شن های ساحل آرمیده اند. با غروب خورشید شبح آتش فشان های جاوه در افق نمودار می شود.

نحوه رسیدن 

لووینا در ساحل شمالی بالی و نزدیک به سینگاراجا قرار دارد. برای رسیدن به آنجا از جاده ساحلی یا یکی از جاده های تماشایی که از مرکز جزیره عبور می کند استفاده نمایید.

زمان بازدید

یرای رفتن به این مکان زمان خود را به نحوی تنظیم کنید که قبل از غروب خورشید در ساحل باشید و از دیدن شبح آتش- فشان های جاوه لذت ببرید.


پانتای کلاتینگ

ناحیه گردشگری "سوری" در ساحل پانتای کلاتینگپانتای کلاتینگ به فاصله نیم ساعت رانندگی از شمالغرب معبد مشهور تاناه لاتواقع گردیده که ساحلی آرام با شن های سیاه دارد و در صورتی که اواخر بعد از ظهر که هوا خنک تر است به آنجا بروید با ساحلی فوق العاده برای یک پیاده روی طولانی روبرو می شوید. هنگام جزر در اطراف دامنه پرتگاه بسوی غرب ساحل رفته و خلیج های ساکت و آرام را کشف نمایید یا از صخره ها بالا رفته و به تماشای منظره زیارتگاه کوچک "پورا تگال لینگاه" بنشینید. در محل تلاقی جاده با ساحل یک غرفه کوچک و یک رستوران ساده وجود دارد که نارگیل تازه می فروشد.

نحوه رسیدن 

از میانبر جالان در تاناه لات تابلوهای راهنمای ناحیه ای به نام "سوری" را (که بخوبی مشخص شده) دنبال کنید یا کلمات  "پورا سگارا، کلاتینگ" را در نقشه های گوگل تایپ نمایید.

زمان بازدید

صبح زود و اواخر بعد از ظهر برای بازدید بهترین زمان است؛ هنگام جزر می توانید محل های بیشتری را کشف نمایید.


پانتای سوکا

ساحل پانتای سوکا با پوششی از جلبک ها پانتای سوکا یک ساحل دست نخورده شگفت انگیز است. از جاده اصلی تا گیلیمانوک و زمانی که از یک رودخانه باریک عبور می کنید می توانید نگاهی به این ساحل بیاندازید. در دهانه رودخانه یک جزیره کوچک آهکی با پوشش گیاهی وجود دارد که موجها به اطراف آن برخورد می کنند. در صورتیکه ریسک پایین رفتن بسوی ساحل را بپذیرید پاداش آن دیدن منظره ای از یک خلیج کوچک متروکه است که صخره های بزرگ و چشمه های آتش فشانی نامنظم آن را در آغوش گرفته است. هنگام برگزاری مراسم در نزدیکی این جزیره بسیار کوچک که اغلب دیده می شود .

نحوه رسیدن 

زمانی که از جاده اصلی دنپاسار بسوی گیلیمانوک و به طرف ساحل رفته و به طرف غرب تغیر مسیر می دهید به یک توقفگاه وسیع و کافه می رسید که عبارت "پانتای سوکا"روی آن نقش بسته است. بسیاری از خودروها در اینجا توقف کرده تا از فروشگاه آن استفاده نمایند؛ اما تعداد اندکی از این افراد بسوی ساحل می روند. یک مبلغ ورودی معادل 30 روپیه
در اینجا دریافت می شود.

زمان بازدید

پانتای سوکا در فصل خشک به زیباترین شکل جلوه می کند .


رامبوت سیوی

علی رغم شکوه معبد رامبوت سیوی که یکی از هفت معبد دریایی بالی است، ساحل زیر آن عملا" متروکه است. به نظر می رسد شن سیاه رنگ آتش فشانی به شکل دائمی کیلومترها فاصله بین غار موجود در میان صخره های زیر معبد تا دریا را در راستای ساحل متروکه پوشانده است. منظره معبد از میان ساحل که پوشیده ازشالیزار است در هنگام غروب فوق العاده به نظر می رسد. موجها در اینجا پر قدرت است بنابراین شنا کردن توصیه نمی شود اما ساحل برای پیاده روی آرام و عکس گرفتن بسیار عالی است.

نحوه رسیدن 

ازجاده اصلی دنپاسار بسوی گیلیمانوک حرکت کنید. رامبوت سیوی به فاصله 10 دقیقه رانندگی از مدوی (ساحل سنگی مورد علاقه موج سواران بواسطه صخره موج شکن طولانی که در سمت چپ ساحل واقع شده) قرار دارد.

زمان بازدید

اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر که هوا خنک تر است بهترین زمان روز برای بازدید از این محل است.


تلوک برامبان

منظره تجمع ماهیان کوچک از بالای یک صخره این ساحل بقدری دست نخورده و بکر است که بزمجه ها در آن مرتبا" رفت و آمد می کنند؛ میمون های سیاه از درختان برآمده از دل شن آویزان می شوند و گوزن های منجانگان در آبهای کم عمق آن به این طرف و آن طرف می روند. ساحل مرجانی در نزدیکی محل اسقرار محیط بانان تلوک برامبان در مرز پارک ملی
غرب بالی قراردارد که بسیار ارزش دیدن را دارد بویژه اگر بتوانید محیط بانان را قانع کنید که اجازه چادر زدن رابه شما بدهند . حتما" در جزیره منجانگان غواصی کنید؛ گفته می شود که صخره های اطراف این جزیره کوچک بهترین محل برای غواصی در اطراف بالی است و به گفته برخی حتی با صخره گریت باریر رقابت می کند.

نحوه رسیدن 

یک رانندگی تماشایی پنج ساعته از مرکز بالی بر فراز آتش فشان ها و در سرازیری ساحل شمالی شما را به این محل می رساند. در منتهی الیه نقطه غربی شما به لابوهان لالانگ می رسید که اکثر قایق ها از این محل بطرف جزیره منجانگان می روند. قایق را می توانید از دفتر پارک های ملی کرایه کنید.

زمان بازدید

برنامه خود را به نحوی تنظیم کنید که ساعت 8 صبح در لابوهان لالانگ باشید یعنی زمانی که دفتر پارک ملی شروع بکار می کند، و خود را برای چانه زدن در خصوص کرایه آماده نمایید.