١٠ نمونه از بهترین کارهایی که میتوان در سنت پیترزبورگ انجام داد

سنت پترز بورگ

St. Petersburg

سنت پترزبورگ(به روسی:Санкт-Петербург) دومین شهر بزرگ روسیه پس ازمسکو می‌باشد که در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌است. این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین،لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم ، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد. این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده‌است، بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال (از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱) لنینگراد خوانده می‌شده‌است. سن پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا ، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است.


موزه هرمیتاژ: پروژه ۲۰\۲۱

The Hermitage Museum: 20/21 Project

هرمیتاژ که در سال ۱۷۵۴ توسط کاترین کبیر بنیان نهاده شد یکی از قدیمی ترین موزه های جهان است که بزرگترین مجموعه نقاشی های جهان را به همراه اشیاء عتیقه کلاسیک و هنرهای تزئینی در خود جای داده است. این موزه با سرو صدای زیادی وارد قرن بیست و یکم شد و آن زمانی بود که بخش هنرهای معاصر آن در ساختمان دارای طاقنماهای زیبا به نام ساختمان ژنرال استاف در سال ۲۰۱۴ تکمیل گردید. پلکان بزرگ پوشیده از نور ساطع شده از سقف شیشه ای خود بخود جالب است و برنامه بازدید از ویترین هنرقرن ۲۱ با هدایت دمیتری اوزرکوف شما را به تماشای آثاری از آنتونی گورملی، برادران چپمن، چاک کلوز و مشهورترین نقاشان معاصر از بریتانیا، ایالات متحده و فرانسه می برد.

نشانی: شماره ۸ میدان دوورستسووایا


کو-آپ گاراژ

Co-op Garage

در یک ساختمان یک کافه همراه با میز بیلیارد و در ساختمان دیگر یک کافه با فضای ورزش بوکس وجود دارد که رینگ مخصوص به خود را داراست. ایوان تابستانی نیز جذابیت خود را دارد و محیط آن برای همگان جالب است. انواع مختلفی از پیتزاها با ترکیبات غیر معمول و طیفی از غذاهای گوشتی در ظروف آلومینیومی در کو – آپ گاراژ ارائه می شود.

نشانی: شماره ۴۷ خیابان گوروخووایا


پیف پاف

Pif Paf

چی؟ همبرگر بیشتر؟ باشه اما صادقانه بگویم این یکی اندکی متفاوت است: گردانندگان پیف پاف (که مسئول کافه زیبای سبک سوئدی "سرور" نیز هستند) با ترکیب یک آرایشگاه، کافه و همبرگرفروشی به رسوم و مقررات سخت ثبت پیشه در  روسیه دهان کجی کرده اند. شیرینی های میوه ای و گوشتی در اینجا عالی است و گیاهخواران نیز از پنیر وجلبک دریایی لذت می برند. پیف پاف تا دیروقت باز است و جمعیت زیادی را در آخر هفته بسوی خود جلب می کند. لیموناد فلفل را که از پاپریکای شیرین تهیه می شود به شدت توصیه می کنیم.

نشانی: شماره 31 جاده کانال گریبایدوف


پادپیسنی ایزدانیا

Podpisnie Izdaniya

سنت پترزبورگ از یک سنت طولانی داشتن کتاب فروشی های مستقل برخوردار است و این سنت بواسطه مکان های برگزاری ملاقات های روشنفکران مضاعف می گردد و  پادپیسنی ایزدانیا ( به مفهوم نشریات آبونمانی) یک نمونه خوب در این رابطه است. قفسه های اینجا مملو از مطالب از فلسفه گرفته تا عکاسی و همچنین عناوین ناشناخته خارجی است. با یک فنجان قهوه عالی تهیه شده توسط شرکت قهوه بولشه روی صندلی تکیه داده و در مورد کتابی که می خواهید خریداری کنید تأمل نمایید.

نشانی: شماره ۵۷ خیابان لیتینیتی


اسلم سیتی

Slam City

یک صحنه از موسیقی دی آی وای در سنت پترزبورگ پا به عرصه وجود گذاشته که موسیقی راک امریکایی را با موسیقی کاست های مکتب قدیم در هم آمیخته است. "اسلم سیتی" یک کلوب جدید است که توسط سنت بروکلینبورگ اداره می شود که گروهی از جوانان مشهور در روسیه هستند که آثار خود را بصورت خام و با روشی خارج از ضابطه روی نوار کاست عرضه می کنند. بنیانگذاران این سبک یعنی "والیا کروتیکوف" و "سارا پرسفونا" که در شمایل آی-دی شبیه "آنجلیک میلک" ظاهر می شوند اکنون جایگاه خود را پیدا کرده و با برگزاری اجراهای زنده مشوق موسیقی دانان جوان محلی هستند. یک رستوران ساخته شده از تخته سه لا و پلاستیک با دیوارهای براق و رنگارنگ، چراغهای نئون، برچسبهای مختلف و کاناپه- های سبز نعنایی که دکوراسیون داخلی در هم و برهمی را بوجود آورده است. در میان مهمانان اینجا دانشجویانی را با لباسهای عجیب و غریب به همراه پیشگامان صحنه های متفاوت شهر می توانید مشاهده کنید. جمعه شب اینجا دقیقا" بهترین جا برای شنیدن آواهای زیر زمینی شهر است.


اوگونک

Ogonek

درست در زیر سطح خیابان، اوگونک یعنی یک فروشگاه توتون و کاکائو قرار دارد که فاقد نوشیدنی های الکلی است. دو نفر از شیرینی پزان محلی شیرینی های برونی دارای شکلات سفید و پای های محتوی موز و خشکبار و سایر شیرینی ها را می فروشند که بهای آنها از ۱۰۰ روبل شروع می شود، و در تابستان لیموناد خانگی عرضه می کنند که بهای آن ۲۵۰ روبل برای هر پارچ است. هنگام غروب افراد محلی با خالکوبی های دی آی وای و ریشهای جالب توجه، مربیان یوگا و هنرمندان خیابانی همگی در اینجا جمع می شوند و حتی یک قهرمان ارمنی تخته نرد نیز مشتری دائمی این کافه است. فروشگاه دارای مجموعه ای نادر از روزنامه های اوگونیوک است که یکی از اجزای ادبیات دوران شوروی و نمونه ای از جریان روشنفکری در آن زمان است. محلی عالی برای برخوردهای تصادفی، شکلات داغ و اختلاط با بسیاری از موسیقی دانها که به این مکان می آیند.

نشانی: شماره 8 خیابان روبینشتینا


هلند جدید

New Holland

پهنه هلند جدید (یک جزیره مصنوعی) در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ به یک پارک عمومی تبدیل شد که محل انجام کلیه انواع فعالیت ها از جمله هنر عمومی، استودیوهای فضای باز برای بچه ها، رویدادهای ورزشی و کنسرت هاست. برای دیدن آثار هنرمندان معاصر روس در غرفه گاراژ، بازدید از مزرعه محلی، تماشای پرندگان دریایی در کنار رودخانه "نوا" و پیاده روی در طول کانال یخ زده (یا روی آن اگرخوش شانس باشید) و برخورداری از دانه های برف مخلوط با شراب داغ و شکر و ادویه در ترموس خود به اینجا بیایید.


رصدخانه پالکوو 

Pulkovo Observatory

در فاصله یک ساعت از شهر و بر فراز تپه های پالکوو، دنیای تقریبا" آینده گرای یک رصدخانه علمی تقریبا" رها شده را شاهد خواهید بود.  آینه های فولادی شکست نور و رادیو تلسکوپ ها در هرزمان خود را به منظره اطراف تحمیل کرده و دورنمای شفاف را دچار اختلال و یک حس احترام توأم با ترس را در انسان بوجود می آورد. در زمین های اطراف تعدادی از خانه های دوران استالین دیده می شود که با علامت زودیاک تزئین شده و خوروهای "ژیگولی" در اطراف آنها پراکنده- اند، گویی این ناحیه در زمان گذشته گرفتار مانده است. پس از پیاده شدن از اتوبوس در بزرگراه پالکوو یک زیر گذر به  رنگ روشن و براق صورتی شما را به رصد خانه می رساند. اینجا یک محل عالی برای دیدن هواپیماهای در حال صعود فرودگاه پالکوو همراه با لذت بردن از جذابیت عجیب و غریب این رصد خانه رها شده بشمار می آید.


اودلکا: بازار مکاره ای با همه چیز

Udelka: the flea market with everything

هر فردی در سنت پترزبورگ چیزی را از بازار مکاره اصلی شهر و یکی از اصیل ترین آنها در کشور یعنی اودلکا خریداری کرده است. بخشی از این محل اکنون توسط مغازه های سرپوشیده اشغال شده که اجناس ترکیه ای را می فروشند اما در جایی بسیار پایین تر از خطوط راه آهن، اودلکای قدیمی وجود دارد که زینت آلات بدلی ارزشمند اتاق های نشیمن لنینگراد، برخی از معروفترین لبلسها و اجناس جنبی مربوطه به دوران اتحاد شوروی، لباسهای چپگرایان، تی شرت های مضحک مربوط به دهه ۱۹۹۰، عروسک های پارچه ای آویزان شده از نخ، چمدان های چرمی قدیمی و آینه های کناری "ژیگولی" یعنی خودروهای کلاسیک دوران شوروی را در خود جای داده است.

نشانی: شماره ۳۹، بزرگراه فرمسکویه، ایستگاه اودلنایا


جزیره کانونرسکی

Kanonerskiy Island

کانونرسکی جزیره ای با یک پیشینه صنعتی و تقریبا" منحصر به فرد است: قبلا" محل استقرار یک واحد توپخانه بود و امروزه همچنان در امر ساخت کشتی فعالیت دارد. خیابانهای آن تا سال۲۰۰۹ فاقد اسم بود و دسترسی به جزیره تنها با قایق یا تونل های خیابانی امکان پذیر بود. اکنون یک پل عوارضی بسیار بزرگ برای آن ساخته شده که سرزمین اصلی را به کانونرسکی و جزایر واسیلیفسکی (محل استقرار یک استادیوم برای برگزاری جام جهانی در سال آینده۲۰۱۸) متصل می کند. یک طرف جزیره کانونرسکی به منظره مملو از جرثقیل های کارخانه کشتی سازی آدمیرالتی و انبوه بلوکهای سیمانی  در بخشی از جاده درحال احداث منتهی می شود. طرف دیگر گستره ای از آب است که تا افق امتداد دارد. زمانی که کشتی های بسیار بزرگ بندر را ترک می کنند دریا برای چند ثانیه ای در پشت آنها ناپدید می شود که یک حس سورآلیستی متورم شدن کل دنیا به انسان دست می دهد.